يا ايها العزيز...

سالهاست در شبهای قدر هیچ چیز مثل این آیه شریفه مرا تکان نمی دهد:

« یا ایها العزیز ! مَسَّنا و اهلنا الضُر و جِئنا ببضاعه مُزجاه و اَوفِ لَنَا الکَیل و تَصَدَّق علینا ؛ ان الله يَجزِي المتصدقين .»

اين همان جمله اي است كه برادران يوسف به او كه اكنون عزيز مصر بود گفتند در شرايطي كه پيمانه را نيافتند : اي عزيز مصر ! ما و نزديكان ما را سختي فرا گرفته است و با كوله باري تهي به پيش تو آمده ايم ، پيمانه هامان را پر كن و بر ما مرحمتي كن . مي داني كه خداوند تصدق دهندگان و بخشندگان را پاداش مي دهد.

شبهاي قدر بنا بر آنچه در روايات است پرونده اعمال ما بر امام زمانه عرضه مي شود و بر اساس استحقاق و درخواست و ... ايشان پيمانه هاي سال بعدمان را اندازه گيري مي كند . و حالا در اين سه شب ، اين ماييم و يوسف عرصه هستي امام زمان «عج» که چگونه پیمانه هامان را پر کند.

خوب می دانیم که شایسته پیمانه هایی پُر نیستیم ، اما عزيز مصر ما  ، بخشنده اي است كه نمونه ديگري در هستي ندارد و چه باك كه در اين شبها هر چه مي خواهيم از نيازهاي مادي و معنوي و فردي و اجتماعي و ... را بطلبيم و مطمئن باشيم كه آقايمان دستهاي نياز ما را كه به سويش دراز شده است خالي و نيمه خالي هم بر نخواهد برگرداند.               

ما البته  - درست مثل فرزندان يعقوب - با شرمي سنگين به خدمت مولايمان مي رسيم ، اما از خود او مي خواهيم كه از خدا بخواهد و گناهان سنگين و متفاوت ما را ببخشد و دستمان را براي آينده بگيرد ؛ آري درست مثل فرزندان يعقوب مي گوييم :

«یا اَبانا اِستغفر لَنا اِنّا کُنّا خاطِئین.»

پدر ! تو براي ما آمرزش بخواه كه ما همگي خطاكاريم ...

پ . ن ۱:آیات این روزنوشت اولی از سوره یوسف آیه ۸۸ و دومی از سوره یوسف آیه ۹۷ .

پ . ن ۲: برای احمدی نژاد و تداوم توفیقاتش باز هم در این شبها دعا کنیم .

/ 24 نظر / 1007 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

سلام بزرگوار برای يه کار منسجم ،بزرگ وتاثيرگذار مذهبی تو محيط وبلاگی به اعتقادات، تجربه، قلم شيوا و کمکتون احتياج دارم اگه مايل بوديد و قابل دونستيد خبرم کنيد يا علی

ايمان مستشارنظامی

عرض سلام و ادب. با غزلی برای موليا آيينه و آفتاب علی(ع) به روزم اجازه لينک ميفرماييد؟ باشيد و ماندگار از دعا فراموشمان مکنيد.

سيد مجيد علوي

ما را ببخش علی جان، به خاطر خیلی چیزها... ما را ببخش، به خاطر اینکه گفتار و رفتارت را به دنیا نیاموخته‌ایم... ما را ببخش، كه اين‌همه سازمان‌هاي فرهنگي عريض و طويل داريم، اما قرمه‌سبزي و سنتور را بيشتر به دنيا شناسانده‌ايم تا نهج‌البلاغه و صحيفه‌سجاديه را... ما را ببخش، به خاطر اینکه، آنجا كه سخن از انديشه به ميان مي‌آيد، «افلاطون» و «اکویناس» و «هابز»، برایمان از تو مهم‌ترند... ما را ببخش، به خاطر اینکه در دانشگاه‌هایمان ـ همین ایران شیعه را می‌گویم ـ آنقدر که از «مارکس» صحبت می‌شود از تو سخن به میان نمی‌آید! ادامه در نسل بیدار التماس دعا

حنا(گوجه سبز ترش)

سلام در اين شب های پر برکت ما ها از ياد نبريد يه سری به وب ما هم بزنيد شاد باشيد

زهرا

سلام.... و.. التماس دعا........

از شاگرد کوچک به استاد بزرگ

سلام نمیدونم شناختید یا نه؟ در هر صورت امیدوارم شب های قدر ما رو فراموش نکرده باشید خیلی التماس دعا....

س ی مقداد

واشنگتن پايتخت آمريكاست؛ شهري كه تئوري هايي چون دموكراسي براي غارت در آنجا شكل مي گيرد... و شهري كه بيش از 600 هزار نفر جمعيت آن 220 سال است كه در انتظارند تا حكومت آمريكا به آنها اجازه دهد كه «نماينده»اي در مجالس قانونگذاري كشور خود داشته باشند!

یک نفر

بیچاره بجای دعا برای احمدی نژاد برا خودت دعا کن از اون مهم تر برای فرج آقا دعا کن با این پاچه خوری ها در طول تاریخ کسی به جایی نرسیده آخر عمرت اینو خواهی فهمید